Następują wskutek spożycia pokarmów lub napojów skażonych bakteriami lub toksynami. Lato służy nam, ale bakterie i wirusy też lubią wysokie temperatury, gdyż wówczas łatwo im się rozprzestrzeniać. W sprzyjających warunkach, czyli w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i przy odpowiednich składnikach odżywczych, z jednej bakterii mogą namnożyć się miliony.
Oczy dostarczają naszemu mózgowi 80% wiedzy o otaczającym świecie. Wykorzystują przy tym 75% wszystkich bezpośrednio łączonych z mózgiem połączeń nerwowych, a w procesie analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowanych jest aż 10% wszystkich komórek mózgowych.
Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierownictwem prof. dr. hab. Piotra Trzonkowskiego, opracowali szczepionkę, która prowadzi do remisji cukrzycy typu I u dzieci. Szczepionka jest skuteczna, jeśli jest podana na początku choroby.
Mięśnie szkieletowe (poprzecznie prążkowane) zbudowane są z długich, cylindrycznych komórek, posiadających wiele jąder. Widoczne jest na nich poprzeczne prążkowanie, wynikające z naprzemiennego występowania różnego rodzaju włókienek. Skurcz tych mięśni następuje szybko i trwa krótko.
Zaparcia są tematem wstydliwym i bardzo uciążliwym, wpływającym negatywnie na komfort życia. Jest to problem dotyczący wielu ludzi: starców i niemowlaków, kobiet i mężczyzn, bogatych i biednych. Częściej z tą dolegliwością muszą mierzyć się kobiety niż mężczyźni. Zaparcia to najczęstsze zaburzenie układu pokarmowego.
Grasica to narząd, z którego niewiele osób zdaje sobie w ogóle sprawę. A to dlatego, że u większości dorosłych jest ona narządem znajdującym się w fazie skrajnego zaniku, ważącym zaledwie kilka lub kilkanaście gramów. Jeśli jednak nie zaniknie albo zacznie się rozrastać, może wiązać się z wystąpieniem miastenii – przewlekłej, potencjalnie śmiertelnej choroby.
Mit efektywnego treningu na czczo został już skutecznie obalony. Prawdziwy wysiłek energetyczny i trening nie będzie możliwy, jeśli wyruszymy w trasę, nie przegryzając wcześniej chociaż kilku kęsów. To, co i w jakiej ilości będziemy jeść, w dużej mierze zależy od dystansu, jaki zamierzamy przebiec oraz od pory dnia.
W ostatnim czasie bardzo często spotykamy się w aptece z pacjentami, u których zdiagnozowano zaburzenia słuchu. Są to zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i dzieci. Zaburzenia tego typu mogą niekorzystnie wpływać na proces komunikowania się, a także utrudniać rozwój dzieci. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu budowę ucha, przyczyny wystąpienia zaburzeń słuchu, a także sposoby ich leczenia.
Mykobakteriozy to grupa chorób wywołanych przez tak zwane prątki niegruźlicze (NTM – non tuberculosis mycobactetia), atypowe. Bakterie te są szeroko rozpowszechnione w środowisku. Występują licznie w otwartych zbiornikach wodnych, wodzie wodociągowej, np. w osadach kranowych, w glebie, w powietrzu.
Nie ma wątpliwości, że na przestrzeni kilku ostatnich lat dieta bezglutenowa stała się bardzo popularna. W mediach co rusz pojawiają się krótkie porady dietetyczne, przykładowe przepisy, wywiady, a nawet obszerne publikacje aspirujące do miana specjalistycznych analiz.
Według danych statystycznych Polska plasuje się na czwartym miejscu pod względem spożycia herbaty w Europie. Z wynikiem 1 kg herbaty rocznie na osobę Polacy ustępują miejsca tylko Irlandii (2,18 kg), Wielkiej Brytanii (1,93 kg) oraz Rosji (1,38 kg). Natomiast w rankingu światowym, choć ciężko w to uwierzyć, bijemy takie kraje jak Japonia czy Chiny, gdzie herbata w świadomości społecznej uważana jest za napój narodowy.
Wysiłek fizyczny powoduje nie tylko tworzenie mięśni i spalanie tkanki tłuszczowej, ale również usuwa płyny z organizmu. Stąd też ważne jest uzupełnianie płynu podczas treningu, zwłaszcza jeśli jest on intensywny. Co pić podczas wysiłku fizycznego?
Nasze stopy są naturalnym środowiskiem życia milionów bakterii, które żerują na pocie i złuszczonych komórkach skóry. To właśnie ich produkty przemiany materii powodują ten nieprzyjemny zapach. Kiedy stopy pocą się w butach, bakterie mają więcej pożywienia.