medycyna i farmacja
Porady z Apteki 03/2019
Czytaj Porady z Apteki 03/2019
Czytaj Porady z Apteki 03/2019

Porady z Apteki 03/2019

W numerze:

Nakarm wolne rodniki

Nakarm wolne rodniki

Bodaj każdy z nas zetknął się z hasłem „wolne rodniki”. Jest ono dość popularne i używane niemalże nagminnie. Jednakże czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę czym one są i jakie funkcje pełnią dla naszego organizmu?

Psychologia świąt

Psychologia świąt

Wszyscy kochamy święta Bożego Narodzenia i tęsknimy do nich przez cały rok. Święta przede wszystkim są źródłem satysfakcji i pozytywnych emocji, szczęścia i dobrego samopoczucia. Duchowe i rodzinne przeżywanie świąt daje dużo zadowolenia. Co więc możemy zrobić, aby były niezwykłe, a klimat niepowtarzalny?

Aloes - niepozorna skarbnica zdrowia

Aloes - niepozorna skarbnica zdrowia

Mimo że ojczyzną aloesu jest Afryka, zasięgiem występowania obejmuje on Półwysep Arabski i Madagaskar. Obecnie możemy go spotkać praktycznie na całym świecie. Nic w tym dziwnego – zaliczany jest do sukulentów – czyli roślin posiadających zdolność magazynowania wody.

Gorączka - niebezpieczny odruch obronny organizmu

Gorączka - niebezpieczny odruch obronny organizmu

Gorączka może bardzo szybko się zmieniać i przybierać różnorodne oblicza. Stan podgorączkowy i gorączka umiarkowana zazwyczaj nie wymagają pilnej interwencji lekowej, a wręcz mogą sprzyjać procesowi zdrowienia. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy temperatura osiąga poziom powyżej 39oC.

Przyczyny i skutki wad zgrzu

Przyczyny i skutki wad zgrzu

Prawie 70 procent naszego społeczeństwa ma wady zgryzu. Coraz więcej osób uważa, że ładne, proste i równe zęby są atutem w życiu osobistym i zawodowym. Niestety nie zawsze względy zdrowotne, lecz częściej względy estetyczne, skłaniają nas do pójścia do ortodonty.

Choroby wieku dziecięcego

Choroby wieku dziecięcego

Lato już odeszło w zapomnienie, tymczasem jesień niesie ze sobą sezon grypowy, który nieuchronnie zbliża się wielkimi krokami. Dla rodziców jest to również okres zwiększonego zaniepokojenia o zdrowie swoich pociech. Przebywające w przedszkolach i szkołach dzieci narażone są na ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę, ale również na choroby wieku dziecięcego. 

Jesienna depresja to nie tylko brak słonca

Jesienna depresja to nie tylko brak słonca

U wielu ludzi w okresie jesiennym obserwujemy znaczą obniżkę nastroju. Przygnębienie, apatia potęgowane są przez coraz to krótsze dni, pochmurne, szare niebo. Brak słońca oraz deszczowe i zimne dni sprawiają, że ludzie stają się przybici, senni, bez chęci do jakiejkolwiek aktywności. 

Różnorodność chorób reumatycznych

Różnorodność chorób reumatycznych

Choroby reumatyczne to ponad 200 jednostek chorobowych dotykających ludzi w każdym wieku niezależnie od płci. Ogromne znaczenie dla postępów w leczeniu ma wczesne zdiagnozowanie choroby. Okres, w którym rozpoczęcie leczenia gwarantuje zadawalające rezultaty, to zaledwie 12 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów.  

Czy warto się szczepić przeciwko grypie?

Czy warto się szczepić przeciwko grypie?

Coraz więcej z nas stawia sobie co roku to pytanie. Jaka jest odpowiedź? Oczywiście warto, ze względu na ryzyko poważnych powikłań w niektórych przypadkach zachorowań. Szczepionka przeciw grypie jest łatwo dostępna, więc nie ma obawy, że jej dla nas zabraknie. Jej ważność trwa rok, co jest spowodowane mutacjami wirusów, a co za tym idzie koniecznością sporządzenia aktualnych przeciwciał do walki z nimi. 

Witamina D w leczeniu i profilaktyce chorób układu oddechowego

Witamina D w leczeniu i profilaktyce chorób układu oddechowego

Działanie lecznicze witaminy D jest znane od ponad 100 lat. Witamina D od kilku lat jest uznawana za hormon, który znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach medycyny. Jej znaczenie, a przede wszystkim rola niedoborów,

były przedmiotem wielu prac naukowych i kontrowersji w świecie medycznym. 

Rodzaje zaburzeń pigmentacyjnych

Rodzaje zaburzeń pigmentacyjnych

Pigmentem odpowiedzialnym za zabarwienie skóry, włosów i tęczówki oka jest melanina. Zaburzenia w różnej postaci mogą być spowodowane niedoborem lub nadmiarem melaniny w skórze. Gdy melaniny w skórze jest zbyt wiele, mamy do czynienia z hiperpigmentacją, zaś zmiany spowodowane nadmierną utratą i niedoborem melaniny nazywane są hipopigmentacyjnymi. 

Aktywność seniora - najlepsze lekarstwo na jego wiek

Aktywność seniora - najlepsze lekarstwo na jego wiek

Wiadomo, że wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na zdrowie osób w każdym wieku. Potrafi ochronić nas przed różnymi schorzeniami, jak nadciśnienie, cukrzyca czy choroba wieńcowa. Dlatego… warto pamiętać choćby o spacerach lub codziennym kilkuminutowym truchcie, które z pewnością przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia i kondycji, a tym samym i samopoczucia. Nie zapominajmy o tym!

Koenzym Q10 - inteligentna witamina

Koenzym Q10 - inteligentna witamina

Koenzym Q10 nazywany jest cudem serca. Największe zasługi w odkryciu jego znaczenia dla organizmu ludzkiego wniósł angielski uczony Peter D. Mitchell (biochemik, dyrektor Instytutu Glynn Laboratories w Bodmin – Kornwalia, członek Royal Society), który za swoje osiągnięcia otrzymał w 1978 r. Nagrodę Nobla. Wykazał on, że substancja ta powstaje w wyniku przyswajania pokarmu i jest obecna w każdej komórce naszego organizmu. 

Ból i zapalenie gardła - domowe sposoby leczenia

Ból i zapalenie gardła - domowe sposoby leczenia

Ból gardła jest najczęściej pierwszym objawem grypy lub przeziębienia, jednak bywa również samodzielnym schorzeniem wywołanym wirusem lub bakterią. Czasem to tylko podrażnienie spowodowane suchym powietrzem w pomieszczeniu lub np. zbyt energicznym dopingiem ulubionej drużyny.

Wypadanie włosów i łysienie

Wypadanie włosów i łysienie

Wiele osób słowa „łysienie” używa naprzemienne ze zwrotem „wypadanie włosów”. Dla przykładu przyjrzyjmy się następującej sytuacji i rozważmy, czy kiedy ktoś stwierdza, iż nadmiernie wypadają mu włosy, to czy zdanie to oznacza, że konkretny człowiek zaczyna łysieć? 

Leki wykrztuśne poprawiają higienę dróg oddechowych

Leki wykrztuśne poprawiają higienę dróg oddechowych

Płuca, a w zasadzie cały układ oddechowy, narażone są na nieustanne działanie czynników szkodliwych, które mogą doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, a nawet w ostateczności zagrozić życiu. Aby móc zwalczać te zagrożenia, trzeba zacząć od poznania budowy i funkcji najważniejszych elementów układu oddechowego. 

Ziemniak dobry na wszystko

Ziemniak dobry na wszystko

Nieco pogardzane za swą pospolitość ziemniaki mają wiele cennych właściwości. Można na przykład złagodzić ukąszenie komara, pszczoły, osy, przykładając surowego ziemniaka na zaczerwienione miejsce, związki w nim zawarte łagodzą stan zapalny. 

Poznaj typy osobowości

Poznaj typy osobowości

Osobowość, jest to zbiór cech psychicznych, które warunkują stałość i przewidywalność zachowań danej osoby oraz metody dostosowania się do otoczenia. Wiemy, że rodzimy się z pewnymi składnikami osobowości, jednak bardzo wielu elementów osobowości uczymy się podczas wzajemnych oddziaływań na siebie osób z otoczenia. Osobowość indywidualizuje człowieka, pomaga mu radzić sobie z własnym życiem.

Helikobakter pylori

Helikobakter pylori

Choroby przewodu pokarmowego należą do grupy schorzeń, których liczba stale wzrasta. Wśród nich stosunkowo często dokuczają pacjentom objawy wynikające ze stanu zapalnego błony śluzowej żołądka, które mogą przebiegać jako zaburzenia trawienne, przechodzące w nadżerki, a te z kolei mogą przekształcić się we wrzody trawienne. 

Największy cichy zabójca - rak płuca

Największy cichy zabójca - rak płuca

Rak płuc jest najczęściej Nrajawiękksz yp cicłhyu zacbóajca występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Ponad dwadzieścia tysięcy osób co roku zapada na tę chorobę, przy czym mężczyźni pięciokrotnie częściej. Nowotwór ten atakuje po czterdziestym roku życia, a szczyt zachorowań przypada po siedemdziesiątym roku życia. Rak płuc jest także przyczyną największej liczby zgonów. Z tego powodu co roku umiera dziewiętnaście tysięcy chorych.

Supresanty apetytu - skuteczna metoda gdy wciąż chce Ci się jeść

Supresanty apetytu - skuteczna metoda gdy wciąż chce Ci się jeść

Próbujesz schudnąć, ale każda dieta kończy się atakiem apetytu i efektem jo-jo? Próbujesz liczyć kalorie, ale nie możesz się oprzeć podjadaniu między posiłkami. Masz wrażenie, że przez cały czas chce Ci się jeść i nie potrafi sz sobie z tym poradzić? Na tego rodzaju zaburzenia łaknienia najlepiej pomogą naturalne supresanty apetytu. 

Płynne zdrowie

Płynne zdrowie

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – czas w którym w sposób szczególny myślimy o bliskich – w szczególności o ich zdrowiu. Wiele osób decyduje się na zakup w prezencie bliskim preparatów wielowitaminowych. Niektóre produkty występują na rynku aptecznym w postaci kapsułek czy tabletek, inne w formie płynu doustnego. 

Świąteczna magia ziół

Świąteczna magia ziół

Okres Świąt Bożego Narodzenia należy do bardzo wyjątkowych, to czas magiczny, niepowtarzalny, ubarwiony pięknymi wspomnieniami z dzieciństwa. Atmosfera świąteczna jest tworzona w gronie najbliższych osób, a jej kulminacja ma miejsce podczas wieczerzy wigilijnej. O wyjątkowości Bożego Narodzenia decydują zwyczaje i tradycje świąteczne, wśród których najważniejszą rolę odgrywają rośliny, aby stworzyć magię tego momentu.

wyczarował: NetMag

copyright © 2021 - Wegafarm Plucińscy Sp. K. - All rights reserved - Stronę odwiedzano: 1 880 241 razy
Zamknij Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.