Tlen obecny w atmosferze jest cząsteczką trypletową, co oznacza, że jego orbitale molekularne posiadają dwa niesparowane elektrony o tym samym spinie. Konsekwencje tego są niezwykle istotne, ponieważ nie ma praktycznie drugiej cząstki, która mogłaby sparować takie dwa elektrony.
Placebo jest prawdopodobnie tak stare, jak stara jest sama medycyna. Mimo tego wciąż niewiele wiadomo o fizjologicznych i psychologicznych aspektach tego efektu. Dlatego ośrodki naukowe na całym świecie przeprowadzają badania nad tym fascynującym zjawiskiem i uzyskują bardzo ciekawe wyniki.
Tarczyca jest niewielkim gruczołem o ogromnym znaczeniu. Nigdy nie boli i nie da wprost sygnału, że trzeba się nią zaopiekować. Potrafi jednak wywołać tak nietypowe objawy, że trzeba się nagłowić, aby dociec, że o nią właśnie chodzi. Tarczyca to bardzo ważny, choć często bagatelizowany organ.
Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest chorobą, którą medycyna zajęła się stosunkowo niedawno. Zdecydowana większość pacjentów nie została jeszcze objęta opieką. Sytuację utrudnia wieloletni skryty przebieg choroby. Osoby dotknięte nią bardzo długo w ogóle nie zdają sobie sprawy, że są chore.
Schizofrenia zaliczana jest do grupy chorób psychotycznych, które charakteryzują się silnymi zakłóceniami w percepcji rzeczywistości. Tłumacząc z greckiego, słowo „schizofrenia” oznacza „rozszczepienie umysłu”.
Ssak to organizm, którego przeżycie po urodzeniu warunkuje opieka rodziców, zwłaszcza matki. Wszystkie przedstawicielki tej gromady i jako jedyne w świecie przyrody posiadają gruczoły mleczne, które po porodzie produkują pokarm dla potomstwa.
Jedną z najczęstszych dolegliwości z jaką do gabinetów lekarzy rodzinnych zgłaszają się pacjenci praktycznie każdej grupy wiekowej, jest „uczucie palenia” w przełyku, kojarzone często u dorosłych z objawem zawału mięśnia sercowego.