Ryzyko zachorowania na choroby zakaźne i pasożytnicze, które występują znacznie częściej w regionach świata o ciepłym klimacie podzwrotnikowym i tropikalnym oraz na terenach, które charakteryzują się złymi warunkami sanitarnymi, nadal w dużej mierze zależy od zachowania osoby podróżującej.
Każdy z nas chociaż raz na jakiś czas chciałby oderwać się od codziennych kłopotów i zmartwień, a także obowiązków, które nam towarzyszą w codziennym życiu. Możliwość relaksu i odpoczynku dają nam podróże. Wiążą się one czasami ze zmęczeniem fizycznym, ale dają nam możliwość zwiedzania świata, przeżywania zupełnie nowych doznań, poznawania wspaniałych rzeczy, oglądania fascynujących widoków i spotkania ciekawych ludzi.
Pojęcie zdrowia nie jest w pełni zdefiniowane. Według WHO zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby czy kalectwa, ale stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, przejawiający się we wszystkich sferach życiowej aktywności człowieka.
Toksoplazmoza to powszechna, pasożytnicza choroba zakaźna występująca na całym świecie. Jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaki (Toxoplasma gondii). Te niewielkie pasożyty rozwijają się początkowo np. w ciele myszy, skąd zarażają koty. Koty z kolei zakażają środowisko człowieka i zwierzęta hodowlane drogą kału.
Wakacje to czas relaksu i podróży. Są jednak osoby, które na samą myśl o dłuższym urlopie czują podenerwowanie, ulegają narastającej presji związanej z upragnionym urlopem, a w czasie wyjazdu nie mogą przestać myśleć o pracy. Artykuł poniższy ma na celu odpowiedzieć na pytanie, jak obniżyć napięcie wywołane urlopem oraz pokazuje, że odpoczynek jest czynnikiem niezbędnym do efektywnej pracy.
Uczucie zatkanego ucha jest jednym z częstszych powodów konsultacji laryngologicznych. Zwykle takiemu wrażeniu towarzyszy dyskomfort w uchu, pogorszenie słuchu, szum w uchu, niekiedy odczucie pełności ucha, pobolewania, mogą też się pojawić zawroty głowy.